Jak wyjechać do Ameryki Południowej i Środkowej?

Jak wyjechać do Ameryki Południowej – poradnik turysty

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Kiedy najlepiej jechać do Ameryki Południowej Katarzyna Ślusarz | 2023-02-23 (ostatnia aktualizacja: 2023-03-01)
Wiedząc, co warto zobaczyć w Ameryce Południowej i Środkowej, przychodzi czas na przygotowanie do podróży. Dopełnienie formalności związanych z wyjazdem, spakowanie się adekwatnie do podróży oraz wizyta w ośrodku medycyny podróży do trzy najważniejsze kwestie. Sprawdź szczegóły!

Jak przygotować się do wycieczki do Ameryki Łacińskiej?

Ameryka Północna i Środkowa oferuje mnóstwo rozmaitych atrakcji – wyprawy do Amazonii dla spragnionych przygód, barwny karnawał w Rio de Janeiro dla fanów zabawy i tańca, wyspy Galapagos dla miłośników natury i nurkowania czy miasta kolonialne (jak np. Cartagena de India) dla entuzjastów historii. Co warto zobaczyć w Ameryce Południowej i Środkowej zależy od indywidualnych upodobań turysty.

O ile wybór atrakcji jest jednym z prostszych i przyjemniejszych etapów planowania podróży, o tyle reszta – m.in. formalności i profilaktyka chorób może sprawić trochę kłopotów. Jak wyjechać do Ameryki Południowej i Środkowej? Na początek warto ustalić termin podróży.

Kiedy najlepiej jechać do Ameryki Południowej i Środkowej?

Ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy planowaniu podróży jest pogoda – to ona w dużej mierze wpływa na to, czy wakacje będą udane. Należy pamiętać, że pory roku na antypodach występują naprzemiennie, tj. kiedy w Polsce trwa zima, na półkuli południowej jest najcieplej.

Dodatkowo, należy pamiętać o ogromnej rozciągłości południkowej Ameryki Południowej. Występują tam wszystkie strefy klimatyczne:

Od Karaibów aż po centralną część Brazylii rozciąga się typowo tropikalna strefa równikowa i podrównikowa – można tam liczyć na wysokie temperatury przez cały rok i duże opady. Przed podróżą do danego kraju warto sprawdzić, kiedy przypadają tam najsuchsze miesiące, np. luty-marzec na Dominikanie czy czerwiec-sierpień w Brazylii.

Od Paragwaju aż do centralnej części Argentyny i Chile rozciąga się sucha strefa zwrotnikowa i podzwrotnikowa – można tam liczyć na niższe opady i wyższe temperatury. Przykładowo, od grudnia do lutego w Paragwaju jest średnio ~30°C.

Chile i Argentyna, kraje o dużej rozciągłości południkowej, znajdują się w kilku strefach klimatycznych: podzwrotnikowej, umiarkowanej, a na południowych krańcach nawet subpolarnej! To, kiedy jechać do Ameryki Południowej w celu wizyty w takim kraju, która jego część jest celem podróży.

Planujesz podróż do Ameryki Łacińskiej?

Koniecznie odwiedź lekarza medycyny podróży TropicalMed

Według ECDC, na Dominikanie i Haiti występują ogniska cholery; choroby brudnych rąk są częste wśród turystów.
Wenezuela, Boliwia czy Honduras to tylko niektóre kraje, w których wścieklizna stanowi problem zdrowia publicznego.
Peru, Kolumbia, Brazylia, Gujana czy Paragwaj to tylko niektóre kraje zagrożone transmisją żółtej febry.
Skuteczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Kiedy najlepiej jechać do Argentyny Zarejestruj się na szczepienie

Kiedy najlepiej jechać do Argentyny? Chcąc zwiedzić tzw. Ziemię Ognistą na południu, warto wybrać się w grudniu lub styczniu, kiedy dzień jest tam najdłuższy. Sezon narciarski w Bariloche zaczyna się w czerwcu, a ruiny San Ignacio Mini najlepiej zwiedza się w kwietniu, wrześniu i październiku (poza falami upałów).

Należy pamiętać, że to tylko orientacyjne wskazówki dotyczące pogody. Na klimat w Ameryce Południowej i Środkowej wpływają też m.in. prądy morskie czy ukształtowanie terenu. Warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki przy podejmowaniu decyzji na temat tego, kiedy najlepiej jechać do Ameryki Południowej i Środkowej. Drugą ważną kwestią są formalności.

Jak wyjechać do Ameryki Południowej i Środkowej – formalności

Do większości krajów Ameryki Południowej i Środkowej można wyjechać bez dodatkowych formalności. Ważny paszport wystarcza, do legalnego pobytu w celach turystycznych zazwyczaj do 90 dni. Istnieje jednak w tej kwestii kilka wyjątków. Jakich?

Wycieczki do Ameryki Południowej i Środkowej z wizą

Bardzo ważnym elementem planowania podróży do Ameryki Południowej i Środkowej jest wyrobienie wizy. Trzeba ją posiadać w przypadku podróży do Kuby, Surinamu, Gujany i Montserrat (zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii).

  • Kuba – potrzebna jest wiza lub tzw. Tarjeta de turista; oba dokumenty wydaje konsulat kubański w Warszawie.
  • Surinam – wniosek o wizę do tego kraju można złożyć wyłącznie online na stronie suriname.vfsevisa.com.
  • Gujana – o wizę do Gujany można aplikować w ambasadzie tego kraju, np. w Londynie czy Brukseli.
  • Montserrat – to zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej; wniosek można złożyć online.

Dodatkowe wymagania wjazdowe

Przybywając do danego kraju, można spotkać się z dodatkowymi wymaganiami, takimi jak dowód posiadania określonych środków finansowych czy dokumenty potwierdzające turystyczny charakter pobytu (np. rezerwacja hotelowa).

Przykładowo, w Argentynie, Surinamie czy Urugwaju może być konieczne okazanie biletu powrotnego i dowodu posiadania środków na pokrycie kosztów podróży. Z kolei po przyjeździe do Boliwii wręczana jest tzw. Tarjeta Andina, którą trzeba zachować przez cały pobyt i zwrócić, udając się w podróż powrotną.

Obowiązkowe szczepienia Ameryka Południowa

Osoby zastanawiające się, jak wyjechać do Ameryki Południowej, muszą liczyć się też z zagrożeniem żółtą febrą na tym kontynencie. To z kolei może generować dodatkowe formalności, takie jak konieczność wyrobienia certyfikatu szczepienia. Gdzie taki dokument może być potrzebny?

Obowiązkowe szczepienia Ameryka Południowa

  • Gujana Francuska – zamorski departament Francji to jedyne miejsce spoza Afryki, gdzie certyfikat szczepienia na żółtą febrę jest wymagany od każdego przyjezdnego.
  • Curaçao, Aruba – przykłady terytoriów zależnych, które wymagają certyfikatu szczepienia od osób przybywających z regionów zagrożonych żółtą febrą.
  • Antigua i Barbuda, Bahamy, Boliwia, Kostaryka, Kuba, Urugwaj – niektóre kraje, w których wymaga się żółtej książeczki od przyjezdnych z regionów transmisji wirusa żółtej febry.

A gdzie jechać do Ameryki Południowej bez żółtej książeczki? Chile, Peru, Ekwador, Brazylia czy Argentyna to kraje, które nie wymagają szczepienia od żadnych przyjezdnych. Niektóre z nich są jednak zagrożone żółtą febrą, toteż immunizacja jest zalecana. Sprawdź szczegóły: jak wyrobić żółtą książeczkę?

Na szczepienia do Ameryki Południowej i Środkowej najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. W przypadku wycieczek last minute można przyjść do TropicalMed w późniejszym terminie. Nawet jedna dawka szczepionki może ochronić przed groźnymi chorobami (szczególnie tropikalnymi).

Czy w Ameryce Południowej jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo to bardzo ważna kwestia, wpływająca na komfort fizyczny i psychiczny w podróży. Planując wakacje, warto wziąć pod uwagę zagrożenia czyhające w danym kraju i podjąć odpowiednie kroki, by zapobiegać czarnym scenariuszom. Zachowując ostrożność i pamiętając o profilaktyce chorób można bez obaw podróżować do każdego kraju Ameryki Południowej i Środkowej. Ważna jest jednak świadomość zagrożeń. Jakich?

Choroby w Ameryce Południowej i Środkowej 

Żółta febra to nie jedyne zagrożenie dla zdrowia turystów w Ameryce Południowej i Środkowej. Występują tam różnego rodzaju choroby, na które przeciętny turysta nie ma żadnej odporności. Ważne są więc odpowiednie szczepienia do Ameryki Południowej i Środkowej. Zapobiegają one różnym chorobom, które przenoszą się na różne sposoby:

  • Przez ukąszenia komarów – np. denga, zika, malaria; jak na razie nie ma szczepień ochronnych na te choroby, toteż warto wziąć ze sobą repelenty i przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami.
  • Drogą pokarmową – tzw. choroby brudnych rąk są częste wśród turystów; na dur brzuszny, żółtaczkę typu A czy cholerę można się zaszczepić i warto to zrobić.
  • Drogą kropelkową – nie wolno zapominać o rutynowych szczepieniach przed podróżą, m.in. na odrę, błonicę i krztusiec czy grypę.
  • Przez ugryzienia zwierząt – chodzi tutaj o wściekliznę; profilaktyka tej choroby w Ameryce Łacińskiej jest na niskim poziomie, więc ugryzienie chorego zwierzęcia (nie tylko dzikiego) grozi śmiertelną chorobą.

Jak widać, nie tylko obowiązkowe szczepienia do Ameryki Południowej i Środkowej są godne rozważenia. Szczegóły dotyczące immunizacji i profilaktyki chorób w poszczególnych krajach można znaleźć na blogu TropicalMed.

Należy pamiętać, że brak szczepień dotyczy nie tylko malarii, ziki i dengi. Choroby w Ameryce Południowej i Środkowej mogą być wywołane np. przez zbyt gwałtowne „wspięcie się” na określoną wysokość. Co ważne, nie dotyczy to tylko alpinistów – podróżującym do Cuzco w Peru czy La Paz w Boliwii, czyli miejsc położonych znacznie powyżej 2500 m n.p.m., grozi choroba wysokościowa. Sprawdź szczegóły w odnośniku.

Sytuacja społeczno-gospodarcza

O tym, czy w Ameryce Południowej jest bezpiecznie, decyduje nie tylko występowanie chorób, ale różnego rodzaju konflikty czy kryzysy gospodarcze. Dobrym źródłem informacji na temat bezpieczeństwa w danym kraju jest raport GPI (Global Peace Index), który bada m.in. poziom przestępczości, częstotliwość brutalnych demonstracji, stabilność polityczną czy ryzyko ataków terrorystycznych. Im niższy wskaźnik, tym mniej zagrożeń w danym kraju. Gdzie jechać do Ameryki Południowej i Środkowej, chcąc mieć pewność, że wakacje będą bezpieczne? 

Najniższy wskaźnik GPI mają kraje takie jak Kostaryka, Urugwaj, Chile czy Panama. Najwyższy – Wenezuela, Kolumbia czy Meksyk, co nie oznacza, że trzeba zrezygnować z podróży w te miejsca! Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach: m.in. nie podróżować samodzielnie i po zmroku, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową czy unikać strajków i demonstracji.

Gdzie jechać do Ameryki Południowej – zagrożenia naturalne

Zachodni brzeg Ameryki Południowej to strefa aktywna sejsmicznie, a północny (+ Karaiby) nawiedzają huragany – zagrożenie występuje od czerwca do listopada. W Chile istnieje wzmożone ryzyko erupcji wulkanów i pożarów, a w Kolumbii odnotowuje się ostatnio intensywne opady deszczu, które grożą podtopieniami czy lawinami błotnymi.

Trzeba mieć świadomość wszystkich zagrożeń, lecz nie warto się zrażać. Istnieje bowiem Odyseusz – system powiadamiania o niebezpieczeństwach w danym kraju. Zgłaszając swój wyjazd, można liczyć na alerty, które pozwolą unikać podejmowania ryzykownych działań. Dzięki temu wyjazd jest znacznie bezpieczniejszy.

Zdrowe wycieczki do Ameryki Południowej

O swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas wycieczki do Ameryki Południowej i Środkowej można zadbać w ośrodku TropicalMed. To punkt szczepień oraz poradnia chorób, w której można liczyć na skuteczne szczepionki oraz profesjonalną poradę lekarską, dopasowaną do miejsca i specyfiki podróży. 

Nasz wykwalifikowany lekarz doradzi Ci, co spakować do apteczki podróżnej, czy będziesz potrzebować leków (np. przeciwmalarycznych czy na chorobę wysokościową) oraz jak postępować w czasie wakacji, żeby nie chorować. Ponadto, po szczegółowej kwalifikacji sporządzi dla Ciebie spis zalecanych szczepień ochronnych i wykona je według określonego schematu.

Nie ma co w pojedynkę głowić się, jak wyjechać do Ameryki Południowej i Środkowej, żeby było bezpiecznie – powierz to profesjonalistom. Serdecznie zapraszamy!

Chcesz wyjechać do Ameryki Łacińskiej?

Nie zapomnij o szczepieniach ochronnych!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: