Informator: zasady wjazdu i szczepienia zalecane Burundi

Burundi szczepienia obowiązkowe czy zalecane? [zasady 2024]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia zalecane Burundi Katarzyna Ślusarz | 2023-09-25 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-03)
Burundi jest krajem o słabej infrastrukturze higieniczno-sanitarnej i opiece medycznej. Aby nie narażać swojego zdrowia podczas podróży, przed wyjazdem (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej) zaleca się wizytę w TropicalMed celem wykonania szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Dla podróżujących do Burundi dbanie o zdrowie jest kluczowe. Obowiązkowy jest certyfikat szczepienia na żółtą febrę dla każdego uczestnika wycieczki od 9. miesiąca życia.

Poza tym zaleca się szczepienia na choroby brudnych rąk (WZW A, polio, dur brzuszny i cholera) oraz pozostałe infekcje: WZW B, dengę, tężec, meningokoki i wściekliznę. Podróżni powinni też przyjmować leki przeciwmalaryczne. Po indywidualne wytyczne w sprawie zdrowia w podróży najlepiej zgłosić się do TropicalMed 6-8 tygodni przed wylotem.

Burundi jak się przygotować pod kątem zdrowia w podróży?

Burundi to niezbyt popularny wśród turystów, ale warty odkrycia kraj w centrum Afryki. Najdłuższe jezioro słodkowodne na świecie, liczne parki narodowe oraz widowiskowe tańce obrzędowe (wpisane na listę UNESCO) to tylko niektóre atrakcje, które tam czekają. Aby w pełni skorzystać z uroków tego kraju, trzeba przygotować się pod kątem zdrowia. Jak?

Po pierwsze, 6-8 tygodni przed wyjazdem zgłosić się do lekarza medycyny podróży; dobrze jest mieć już plan wycieczki, bo wtedy szczepienia zalecane Burundi są najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb turysty.

Po drugie, należy solidnie wyposażyć apteczkę podróżną, m.in. w repelenty, środki do dezynfekcji dłoni i wody, podstawowe leki (+ na malarię) oraz kremy z filtrem UV (więcej szczegółów w odnośniku).

Po trzecie, należy wyrobić certyfikat szczepienia na żółtą febrę dla każdego uczestnika wycieczki w wieku ≥9 miesięcy (minimum 10 dni przed wyjazdem).

Certyfikat szczepienia do Burundi cena: jednodawkowe szczepienie kosztuje 329 zł (+ kwalifikacja lekarska 70 zł), natomiast za wystawienie dokumentu trzeba zapłacić 45 zł.

Przygotuj się pod kątem zdrowia w podróży

Przyjdź do TropicalMed przed wyjazdem do Burundi

Służba zdrowia w Burundi jest słabo zaopatrzona i świadczy usługi na naprawdę niskim poziomie.
Choroby brudnych rąk oraz te przenoszone przez komary stanowią duże zagrożenie dla zdrowia podróżnych w Burundi.
Najbardziej zagrożone cholerą wg CDC są prowincje Cibitoke, Bubanza i Bużumbura (cała).
Skuteczne szczepionki. Specjalizacja w medycynie podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Burundi Zarezerwuj termin szczepienia

Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według najnowszych danych IATA (z 09.01.2023 r.) wszystkie zostały zniesione[1]Kiedy znane są już wymagania wjazdowe, warto dowiedzieć się, jakie szczepienia do Burundi są nieobowiązkowe, ale zalecane podróżnym.

Szczepienia zalecane Burundi – ile kosztują i przed czym chronią?

Burundi to kraj, w którym poziom i dostęp do opieki medycznej jest niski, a organizm turysty narażony na wiele różnych chorób[2]. Zagrożenie poszczególnymi infekcjami różni się w zależności od specyfiki wycieczki, dlatego zalecenia dotyczące immunizacji są wydawane indywidualnie.

Burundi szczepienia na pobyt hotelowy
Burundi szczepienia na wycieczkę objazdową
  • rutynowe (tężec)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • żółta febra
  • meningokoki
  • denga

+ profilaktyka malarii

  • rutynowe (tężec, polio)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • żółta febra
  • cholera
  • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Szczepienia do Burundi cena: za kwalifikację lekarską (70 zł) płaci się raz na wizytę, bez względu na liczbę przyjętych szczepionek; całkowity koszt immunizacji zależy od tego, jak wygląda lista zalecanych preparatów ochronnych. W ofercie TropicalMed można znaleźć pakiety (Afryka Light/Hotelowy), które pomagają podróżnym zaoszczędzić (sprawdź cennik).

Burundi szczepienia rutynowe

Podróż do Burundi wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem zdrowia ze względu na występowanie chorób zakaźnych rozprzestrzeniających się na różne sposoby. Niektóre z nich figurują w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych) jako obowiązkowe. Są to:

  • Tężec – przenosi się przez zakażenie rany i objawia się bolesnymi i niebezpiecznymi spazmami; mimo że raczej każdy ma podstawową immunizację za sobą, niezbędna jest pojedyncza dawka przypominająca co 10 lat, szczególnie w Burundi, gdzie służba zdrowia jest bardzo obciążona. 
  • WZW B – przenosi się przez krew i drogą płciową; szczepienie zalecane jest tylko osobom urodzonym przed wprowadzeniem powszechnej immunizacji (1994-96). WZW typu B może mieć podobny przebieg co opisany wcześniej wariant A albo być bezobjawowe. To gorsze, bo na dłuższą metę może doprowadzić do marskości lub raka wątroby.

Burundi jak się przygotować: potrzebując szybszego uodpornienia, można skorzystać z preparatów skojarzonych, czyli chroniących przed więcej niż jedną chorobą – np. na WZW A+B (szczepienie 2w1) czy na błonicę, tężec, krztusiec + polio (szczepienie 4w1).

Burundi choroby brudnych rąk

Infrastruktura higieniczno-sanitarna w Burundi jest na niskim poziomie, co sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów brudnymi rękami oraz przez skażoną żywność i/lub wodę[3]. Z tego względu zaleca się szczepienia na:

  • WZW A – wirusowe zapalenie wątroby bywa łagodne (szczególnie u dzieci), ale może też mieć piorunujący przebieg, z silnym bólem brzucha, mdłościami i obfitymi wymiotami, żółtaczką, wysoką gorączką czy utratą apetytu; szczepienie jest dwudawkowe (miesiąc 0 i 6-12).
  • Dur brzuszny – bakteryjna choroba zakaźna z gorączką, bólem brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunką może nie tylko zrujnować wyjazd, ale też doprowadzić np. do uszkodzenia jelita; szczepienie jest jednodawkowe (zastrzyk) alby trzydawkowe w formie doustnej (dzień 1, 3 i 5).
  • Cholerę – zakażenie przecinkowcem cholery może skończyć się obfitą biegunką i wymiotami, a to do szybkiego odwodnienia; szczepienia jednodawkowe, albo podawane w 2-3 dawkach z tygodniowymi odstępami są zalecane podróżującym do Burundi.
  • Polio (pojedyncza dawka przypominająca) – CDC przestrzega przed 2. stopniem zagrożenia wirusem polio w Burundi[4]; patogeny mogą wywołać chorobę układu nerwowego, a w konsekwencji trwałe porażenia mięśni.

Poza immunizacją ważne jest, aby unikać spożywania niegotowanego jedzenia i picia nieuzdatnionej wody. Trzeba też bezwzględnie przestrzegać zasad higieny rąk (szczególnie przed posiłkami). To dodatkowa ochrona przed wymienionymi wyżej chorobami, a w przypadku innych, na które nie ma szczepień – jedyna forma profilaktyki. 

Burundi choroby przenoszone przez komary

Tropikalne choroby transmitowane przez komary stanowią ogromny problem zdrowia publicznego w Burundi, dlatego podróżni powinni wykonać szczepienia na:

  • Żółtą febrę – nie tylko obowiązkowo, ale i ze względów bezpieczeństwa; choroba występuje bowiem na terenie całego Burundi[5].
  • Dengę – dla planujących pobyt w regionach miejskich i podmiejskich, gdzie najłatwiej o zakażenie[6].

Obie choroby zalicza się do tzw. gorączek krwotocznych, czyli chorób, które na początku można pomylić z przeziębieniem czy grypą, a w zaawansowanym stadium doprowadzają do zagrażających zdrowiu i życiu krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych. 

Dodatkowym zabezpieczeniem jest ochrona przed ukąszeniami, tj. stosowanie repelentów, noszenie zakrywającej odzieży czy wybór zakwaterowania ze szczelnymi moskitierami. Działania profilaktyczne pomagają zapobiegać chorobom w Burundi, na które nie ma szczepień np. chikungunyi, ziki czy malarii

Burundi malaria: w całym kraju jest rozpowszechniony zarodziec sierpowaty, wywołujący najgroźniejszą, mózgową odmianę choroby; podróżnym zaleca się więc dodatkową ochronę w postaci chemioprofilaktyki[7]. Sprawdź: jak zapobiegać malarii.

Burundi szczepienia selektywne

O tym, jakie szczepienia do Burundi się przydadzą, w dużej mierze decyduje specyfika podróży. Uodpornienie na wymienione niżej choroby jest wskazane tylko w określonych (selektywnych) przypadkach. Jakich?

  • Meningokoki – przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich. Burundi znajduje się w regionie wzmożonego ryzyka cyklicznych epidemii inwazyjnej choroby meningokokowej[8] z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Przebywanie czy zakwaterowanie w tłocznych miejscach generuje zalecenie wykonania jednodawkowego szczepienia na meningokoki ACWY.
  • Wścieklizna – przenosi się przez ugryzienie chorego zwierzęcia. W Burundi śmiertelny wirus wścieklizny jest rozpowszechniony zarówno wśród dzikich, jak i domowych zwierząt[9]. Podejmując aktywności narażające na kontakt z jakimikolwiek zwierzętami (np. safari, pobyt na prowincji), warto rozważyć trzydawkowe szczepienie podane w dniach 0, 7 i 21 lub 28. 

Zalecenia profilaktyczne wydaje się indywidualnie, na podstawie znajomości specyfiki podróży i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dlatego przed wizytą w TropicalMed warto przygotować informacje na temat swojego stanu zdrowia oraz przynajmniej wstępny harmonogram wycieczki. W zaplanowaniu wyjazdu może pomóc ostatnia część artykułu, zawierająca praktyczne informacje na temat atrakcji, bezpieczeństwa, środków transportu i wielu innych przydatnych kwestii.

Burundi informacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

To, jakie szczepienia do Burundi przydadzą się w podróży, zależy od jej specyfiki – podejmowanych aktywności, odwiedzanych miejsc itd. Dlatego plan wycieczki ma dla lekarza bardzo duże znaczenie. Poniższe informacje i wskazówki mogą pomóc osobom, które są właśnie na etapie ustalania harmonogramu wyjazdu do Burundi.

Burundi informacje – co warto wiedzieć

Stolica: Bużumbura – miasto tętniące życiem szczególnie nocą, warto w nim zobaczyć muzeum sztuki afrykańskiej 

Język: rundi, angielski oraz francuski 

Waluta: frank burundyjski (BIF)

Wiza: jest wymagana, by wjechać i przebywać na terenie kraju

Klimat: tropikalny górski; w wielu zakątkach Burundi dzienne amplitudy temperatur są duże

Plaże: kraj ma dostęp do plaż jeziora Tanganika, m.in. Genny's Beach czy przystani Bora Bora w Burundi

Flora i fauna: warto zobaczyć spektakularne wodospady Chutes de la Kagera; występują tu takie zwierzęta jak hiena cętkowana czy lew afrykański

Transport: drogi asfaltowe są w dość dobrym stanie i można poruszać się samochodami osobowymi; funkcjonują minibusy oraz taksówki, możliwy jest transport po jeziorze Tanganika

Bezpieczeństwo: należy zachować ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa

Kuchnia: kraj słynie z doskonałej herbaty i kawy ze względu na tamtejsze żyzne gleby i duże nasłonecznienie; warto także spróbować tradycyjnego agatoke – dania z babki lancetowatej

Szczepienia przed wyjazdem oraz ostrożność i stosowanie się do zaleceń lekarskich w trakcie pobytu pomogą uniknąć ryzyka i cieszyć się bezpiecznym pobytem w Burundi. Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Burundi są zalecane?

Zalecane szczepienia do Burundi to te na WZW A, polio, dur brzuszny i cholerę; dodatkowo odżywaj się w bezpiecznych miejscach, pij butelkowaną wodę, myj ręce. Przeciwko chorobom przenoszonym przez komary (żółta febra, denga) szczep się i stosuj środki odstraszające owady. Za pomocą immunizacji przeciwdziałaj też WZW B tężcowi, chorobie meningokokowej i wściekliźnie.

Czy do Burundi potrzebne są szczepienia?

Każdy przyjezdny od 9. miesiąca życia jest zobowiązany do posiadania certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Jako że choroba ta jest rozpowszechniona w całym Burundi i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, to nie tylko kwestia formalności, ale i bezpieczeństwa.

Który krakowski ośrodek oferuje szczepienia do Burundi?

Szczepienia Burundi Kraków czekają w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To miejsce, w którym nie trzeba martwić się o samodzielny zakup i dostarczenie preparatów, a kwalifikacja lekarska i podanie szczepionki odbywa się podczas jednej wizyty, oszczędzając mnóstwo czasu.

Czy da się zaszczepić na malarię?

Niestety, nie ma w Polsce szczepionek na malarię, rozpowszechnioną w Burundi, tropikalną chorobę przenoszoną przez komary. Podróżnym zaleca się więc solidną ochronę przed ukąszeniami oraz stosowanie leków o działaniu profilaktycznym i leczniczym.

Co zrobić przed wizytą szczepienną w TropicalMed?

Wybierając się do TropicalMed przed podróżą, należy mieć ze sobą dokument tożsamości. Warto też ubrać się wygodnie, by usprawnić szczepienia w formie zastrzyku. Chcąc przyjąć preparat doustny (np. na dur brzuszny czy cholerę), należy zrezygnować z jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. Podczas kwalifikacji lekarskiej lekarz może zapytać o stan zdrowia, alergie oraz termin, trasę i specyfikę podróży – warto przygotować te informacje.

Chcesz cieszyć się zdrowiem w Burundi?

Zgłoś się na szczepienia w TropicalMed
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: