Czad obowiązkowe szczepienia i zalecenia dla podróżnych

Jakie szczepienia do Czadu są zalecane i obowiązkowe w 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Czad obowiązkowe szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2023-09-21 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-02)
Przygotowanie medyczne przed podróżą do Czadu jest niezbędne, aby cieszyć się bezpiecznym i zdrowym pobytem w tym fascynującym kraju. Wizytę w ośrodku medycyny podróży w celu uzyskania indywidualnej listy potrzebnych szczepionek najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wylotem.

Szczepienia na żółtą febrę są wymagane od osób w wieku ≥ 9 miesięcy, które przybywają z krajów występowania tej choroby. Certyfikat szczepienia na COVID-19 zwalnia osoby powyżej 12. roku życia z obowiązku posiadania negatywnego testu PCR.

Jeśli chodzi o szczepienia zalecane, to może się przydać uodpornienie na WZW A i B, dur brzuszny, żółtą febrę, dengę, meningokoki, cholerę i wściekliznę. Nie można też zapomnieć o szczepieniach rutynowych (polio, odra, tężec). Po indywidualną listę potrzebnych szczepionek i receptę na leki przeciwmalaryczne najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed podróżą do Czadu.

Czad informacje o zdrowiu w podróży – gdzie ich szukać?

Czad to fascynujący kraj w Afryce Środkowej, który przyciąga podróżnych swoim pustynnym pięknem i kulturowym bogactwem. Niestety, to równie interesująca, co wymagająca pod kątem zdrowia destynacja turystyczna. Z tego względu warto zastanowić się, jakie szczepienia do Czadu warto wykonać a kiedy immunizacja jest konieczna.

Po indywidualne zalecenia i aktualne zasady wjazdu należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży TropicalMed. Taką wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wylotem – pozwoli to przyjąć wszystkie szczepionki przydatne/konieczne w danej podróży, a w konsekwencji zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Czadzie.

Czad obowiązkowe szczepienia – czy Polacy potrzebują żółtej książeczki?

Czad informacje COVID-19: według najnowszych danych MSZ (z 15.06.2022 r.) podróżujący mają dwie opcje – okazać albo zaświadczenie o szczepieniu (najlepiej w formie papierowej), albo negatywny wynik testu PCR sprzed maksymalnie 96 godzin. Żadne z powyższych nie dotyczy osób poniżej 12. roku życia.

Czad obowiązkowe szczepienia: na żółtą febrę muszą szczepić się wyłącznie osoby w wieku ≥ 9 miesięcy, które przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą. Jako że wiele lotów z Polski odbywa się z przesiadkami w Nigerii czy Etiopii, dokument może być potrzebny.

Certyfikat szczepienia do Czadu cena: immunizacja (329 zł) musi być poprzedzona kwalifikacją lekarską (70 zł). Dopiero po podaniu preparatu wystawiana jest żółta książeczka (45 zł). Dokument nabiera ważności dopiero po 10 dniach, toteż należy zaplanować wizytę z odpowiednim zapasem czasu!

Nie wiesz, jak zadbać o zdrowie w Czadzie?

Zgłoś się do TropicalMed – zadbamy o Ciebie!

MSZ przestrzega przed wieloma chorobami w Czadzie, m.in. przed błonicą, polio i durem brzusznym, których w Polsce praktycznie nie ma.
W Czadzie możliwe są utrudnienia w dostępie do szczepień poekspozycyjnych na tężec i wściekliznę.
Dużym zagrożeniem dla turystów są choroby tropikalne w Czadzie: denga, żółta gorączka, cholera i dur brzuszny.
Szybkie terminy. Specjalizacja w medycynie podróży. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Czad szczepienia Wybierz termin wizyty szczepiennej

Czad szczepienia zalecane – którym chorobom zapobiegają?

Szczepienia oraz środki ostrożności są kluczowe dla zachowania zdrowia podczas podróży do Czadu. Należy pamiętać, że zalecenia w tym zakresie są wydawane indywidualnie, m.in. na podstawie planu konkretnej wycieczki. Poniższa tabela zawiera informacje o charakterze orientacyjnym. 

Czad szczepienia na pobyt hotelowy
Czad szczepienia na wycieczkę objazdową 
  • szczepienia rutynowe (tężec, odra)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • żółta febra
  • denga
  • meningokoki

+ profilaktyka malarii

  • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • żółta febra
  • cholera
  • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Jakie szczepienia do Czadu na choroby brudnych rąk?

Jakość wody w Czadzie jest niska, co przekłada się na warunki higieniczne, a w konsekwencji – szybsze rozprzestrzenianie się chorób brudnych rąk. Dlatego bardzo ważne dla podróżnych są szczepienia ochronne na:

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, przed wyjazdem wykonuje się szczepienia, natomiast podczas pobytu w Czadzie przestrzega się zasad higieny osobistej i żywienia. Są to m.in. regularne mycie rąk, unikanie picia wody z kranu (także w postaci lodu w napojach), mycie warzyw i owoców przed zjedzeniem czy jadanie w sprawdzonych lokalach gastronomicznych.

Jakie szczepienia do Czadu na choroby przenoszone drogą kropelkową?

Drobnoustroje chorobotwórcze bardzo łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka w skupiskach ludzkich, np. w hotelach, na bazarach czy w świątyniach. Aby bez obaw odwiedzać tego typu miejsca, warto wykonać szczepienia na następujące choroby:

  • polio – to głównie choroba brudnych rąk, ale może też (rzadziej) przenosić się drogą kropelkową;
  • odra – Measles & Rubella Initiative oraz CDC przestrzegają przed ogniskami odry w Czadzie;
  • meningokoki – Czad jest narażony na cykliczne epidemie choroby meningokokowej; regiony na południe od Sahary to tzw. pas zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Transmisja wymienionych wyżej chorób odbywa się przez kichanie, kaszlenie, a nawet mówienie, więc o zakażenie naprawdę nietrudno. Immunizacja jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki.

Czad szczepienia i profilaktyka chorób przenoszonych przez komary

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia podróżnych w Czadzie są komary przenoszące choroby. Jako że nie występują one w Polsce, to przeciętny turysta nie ma na nie żadnej odporności, dopóki się nie zaszczepi. Dlatego ważna jest immunizacja na następujące choroby:

  • żółta febra – występuje niemal we wszystkich zakątkach Czadu na południe od Sahary;
  • denga – stanowi zagrożenie głównie w regionach miejskich i podmiejskich.

Stosowanie moskitier oraz repelentów na skórę/ubrania, unikanie miejsc ze stojącą wodą, gdzie gromadzą się komary oraz zakładanie ubrań zakrywających jak największą powierzchnię ciała to skuteczne metody ochrony przed owadami. Przenoszą one nie tylko żółtą febrę i dengę, ale także mnóstwo innych chorób, na które niestety nie ma szczepień – jedną z najgroźniejszych jest malaria.

Czad malaria
Przestrzeganie wymienionych wyżej zasad jest kluczowe dla zapobiegania malarii. Dodatkową ochronę, zalecaną wszystkim podróżnym, stanowią odpowiednie leki. 

Więcej informacji dla osób odwiedzających Czad: malaria.

Czad szczepienia i zasady profilaktyki pozostałych chorób

Szczepienia stanowią skuteczną formę ochrony przed zagrażającymi w Czadzie chorobami, które przenoszą się na różne sposoby. Jak?

  • WZW B – drogą płciową i przez skażoną krew; Czad jest jednym krajów najbardziej obciążonych wirusem zapalenia wątroby typu B.
  • Wścieklizna – przez ugryzienie zarażonego zwierzęcia; śmiertelny wirus jest rozpowszechniony wśród dzikich, a także domowych gatunków zwierząt w Czadzie. 
  • Tężec – przez zakażenie rany/skaleczenia; jako że opieka medyczna w Czadzie nie jest na najlepszym poziomie, przed wyjazdem lepiej pamiętać o dawce przypominającej zalecanej co 10 lat.

Istnieją szczepionki uodparniające na kilka chorób na raz, dzięki czemu można skrócić całą procedurę immunizacji przed podróżą do Czadu. Ile trzeba za to zapłacić?

Skojarzone szczepienia do Czadu cena:
WZW A+B: 339 zł/dawka (szczepienie trzydawkowe)
błonica, tężec, krztusiec + polio: 339 zł (pojedyncza dawka przypominająca).

Należy pamiętać, że na wiele chorób nie ma dostępnych szczepionek ochronnych, dlatego ważna jest świadomość zagrożeń i wiedza na temat ich zapobiegania. Przykładowo, osoby wybierające się na Emi Kussi, powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie profilaktyki choroby wysokościowej.

Co warto wiedzieć, planując podróż do Czadu?

Czad słynie z niezwykłych, pustynnych krajobrazów na Saharze, malowniczych gór Tibesti i pięknych jezior, takich jak Czad czy Ounianga. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Co warto wiedzieć, planując podróż do Czadu?

Czad – co warto wiedzieć

Stolica: Ndżamena, w którym warto zobaczyć słynny Wielki Meczet oraz Muzeum Narodowe

Język: arabski i francuski

Waluta: frank CFA

Wiza: obowiązkowa, aby wjechać i przebywać na terenie kraju

Klimat: na północy pustynny, w centralnej części kraju górski stopniowo przeradzający się w wilgotny; od maja do października występuje pora deszczowa 

Flora i fauna: Park Narodowy Zakoum jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Afryce – zamieszkują go m.in. żyrafy Kordofan, bawoły oraz liczne stada słoni

Transport: w ostatnich latach główne drogi zostały zmodernizowane, jednakże zaleca się korzystanie z samochodów terenowych; jest możliwość przemieszczania się autobusami lub taksówkami

Bezpieczeństwo: bezpieczeństwo w kraju zwiększa się z roku na rok, ale podróżując należy zachować ostrożność

Gniazdka elektryczne: używa się gniazdek i wtyczek typu C, D, E i F; C, E i F stosuje się w Polsce, zatem nie powinno być problemów z podłączeniem urządzeń

Kuchnia: pochodzi stąd piwo Gala; popularnym posiłkiem jest boule podobne do owsianki

Po opracowaniu harmonogramu wycieczki można zgłosić się do TropicalMed. Wiedza o planowanych aktywnościach i odwiedzanych miejscach pozwoli naszym lekarzom najdokładniej dopasować szczepienia i wytyczne dotyczące profilaktyki do Twoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź szczepienia do Czadu cena i zgłoś się na wizytę.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Kiedy przyjść na szczepienia do Czadu?

Na wizytę szczepienną przed podróżą do Czadu najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu. Jeżeli zostało mniej czasu, trzeba przyjść do ośrodka z mniejszym zapasem czasu; całkowita rezygnacja z konsultacji lekarskiej jest ogromnym błędem!

Czy do Czadu potrzebne są szczepienia?

Wymóg szczepienia na żółtą febrę dotyczy wyłącznie osób przybywających z krajów występowania tej choroby. Szczepienia na COVID-19 zwalniają natomiast z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Jakie szczepienia do Czadu warto wykonać?

Szczepienia zalecane skutecznie chronią przed chorobami brudnych rąk (WZW A, cholera, dur brzuszny, polio) oraz przenoszonych przez komary (żółta febra, denga) i drogą kropelkową (odra, meningokoki). Warto też rozważyć immunizację na WZW B, wściekliznę i tężec.

W którym ośrodku w Krakowie wykonać szczepienia do Czadu?

Szczepienia Czad Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, w którym wizyta szczepienna przebiega sprawnie (bez kolejek) oraz w bezpiecznych, komfortowych warunkach.