Jak szczepienie na malarię w Kamerunie wpłynie na zdrowie podróżnych?

Szczepienie na malarię rutynowe w Kamerunie – co to oznacza?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2024-01-23
22 stycznia 2024 roku w Kamerunie wprowadzono rutynowy program szczepień przeciwko malarii z wykorzystaniem preparatu Mosquitix (RTS,S). Krok ten mają zamiar powtórzyć inne afrykańskie kraje, m.in. Benin, Liberia i Burkina Faso. Co to oznacza dla lokalnych społeczności oraz dla osób podróżujących do tych miejsc? Odpowiedź w artykule!

Gdzie po raz pierwszy wprowadzono rutynowe szczepienie na malarię?

22 stycznia 2024 roku to ważny moment w historii zdrowia publicznego w Afryce. W Kamerunie po raz pierwszy na świecie wprowadzono rutynowy program szczepień przeciwko malarii – zakaźnej chorobie przenoszonej przez komary, stanowiącej ogromne wyzwanie dla tamtejszej służby zdrowia. Według WHO, kraj ten jest jednym z 11 najbardziej obciążonych malarią (ok. 6 mln zakażeń i 4 tys. zgonów rocznie), a immunizacja ma polepszyć tamtejszą sytuację epidemiologiczną.

Malaria zimnica
Zimnica to alternatywna nazwa choroby, pochodząca od charakterystycznych dla malarii napadów zimna, którym towarzyszą dreszcze, zimne poty i skrajne wycieńczenie. Więcej informacji na temat przebiegu zakażenia w: profilaktyka malarii.

Program szczepień, który wystartował 22 stycznia, zakłada bezpłatną immunizację niemowląt do 6. miesiąca życia zamieszkujących 42 departamenty o najwyższym wskaźniku zachorowań. Według statystyk WHO, spośród wszystkich przypadków zgonów w wyniku malarii 77% dotyczy bowiem dzieci do 5. roku życia. Pierwszą, symboliczną dawkę podano w ośrodku zdrowia niedaleko Yaoundé dziewczynce o imieniu Daniella. Pełny schemat szczepienia ma być czterodawkowy.

Które kraje chcą powtórzyć osiągnięcie Kamerunu w 2024 roku?

Z powodu ogromnego obciążenia malarią na kontynencie afrykańskim, w innych krajach, takich jak m.in. Burkina Faso, Benin czy Liberia, zdecydowano się na krok podobny jak w Kamerunie. Jeszcze w tym roku ma tam pojawić się rutynowe szczepienie na malarię, które ma na celu zmniejszenie liczby zakażeń, a w konsekwencji – poprawę jakości życia społeczności narażonych na tę chorobę.

To niezwykle ważne dla mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie ekspozycja na ukąszenia komarów jest większa, a dostęp do opieki zdrowotnej bywa ograniczony. 

Szczegóły na temat obciążenia chorobą w tamtym regionie znajdują się tutaj: malaria w Afryce.

Wprowadzanie masowej immunizacji to ważny krok w kierunku walki z chorobą na poziomie lokalnym, a następnie globalnym. To dobra wiadomość także dla turystów. Szczepienie na malarię przyczyni się do ograniczenia zjawiska rozprzestrzeniania się zarodźców (pasożytów), dzięki czemu ryzyko zakażeń wśród przyjezdnych także się zmniejszy.

Kraje afrykańskie należą do najbardziej obciążonych malarią

Zapobiegaj zachorowaniu w podróży z TropicalMed

Wizyta w ośrodku medycyny tropikalnej przed wyjazdem do Afryki jest niezbędna, gdyż zagraża tam wiele chorób.
Malaria to nie jedyny problem zdrowia publicznego w krajach afrykańskich.
Przygotowanie do podróży obejmuje profilaktykę przeciwmalaryczną oraz szczepienia na inne choroby zagrażające w kraju docelowym.
Indywidualne zalecenia. Specjalizacja w medycynie podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj termin wizyty

Czym jest RTS,S, szczepionka oferowana bezpłatnie w Kamerunie?

Rutynowe szczepienie na malarię w Kamerunie wprowadzono po udanych kampaniach pilotażowych z wykorzystaniem preparatu RTS,S, znanego jako Mosquitix (nazwa handlowa). Preparat jest owocem lat badań naukowych i zaangażowania międzynarodowych organizacji zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem publicznym.

Jak wspomniano wcześniej, szczepienie na malarię w Kamerunie będzie czterodawkowe. Immunizacja ma zakończyć się do 2. roku życia każdego małego pacjenta. Poza solidną ochroną przed ukąszeniami komarów (za pomocą moskitier, repelentów itd.), będzie to dodatkowe zabezpieczenie przed zachorowaniem. 

Ochrona zdrowia podróżnych
Przed podróżą do Kamerunu czy innego kraju o dużym obciążeniu malarią, warto zgłosić się na konsultację lekarską w TropicalMed. Specjalista wyda receptę na odpowiednie leki (chemioprofilaktyka), doradzi, jakie repelenty stosować oraz jakie inne kroki podjąć, by uniknąć malarii podczas wyjazdu.

Rozpoczęcie rutynowego programu szczepień w Kamerunie stanowi kamień milowy w globalnej walce z malarią, dając nadzieję na poprawę zdrowia milionów ludzi na całym świecie.